Tajlandia kojarzy się chyba nam wszystkim z egzotycznym, kolorowym miejscem, które pełne jest najróżniejszych ciekawostek. Jest to państwo w południowo-wschodniej Azji, graniczące z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Mjanmą na zachodzie i północnym zachodzie. Dawniej państwo nosiło nazwę Syjam jako oficjalną do 11 maja 1949. Określenie „Thai” znaczy po tajsku wolny. Czytając blogi podróżnicze i portale informacyjne dowiemy się, iż jest też względnie bezpieczny. Jak pewnie każdy kraj, ma jednak na swoim koncie kilka mniej przyjemnych historii. Jedną z nich jest budowa kolei birmańskiej, która inaczej nazwana była „Kolejną Śmierci”.
To właśnie z nią wiążą się japońskie zbrodnie z czasów II Wojny Światowej. W 1942 roku rozpoczęto budowę torów mających połączyć dwa miasta – Bangkok z Rangunem w Birmie. Trasa kolejowa miała mieć łącznie 415 km. Do jego budowy przymuszono ponad 60 tysięcy jeńców wojennych schwytanych w trakcie walk w Azji i na Pacyfiku oraz około 200 tysięcy w większości zmuszonych do pracy robotników z różnych azjatyckich państw. Ludzie ci przy pomocy marnych narzędzi, musieli karczować dżunglę, wyrabiać tunele, kłaść tory oraz budować mosty. Niektóre z tych odcinków wykuwane były przez robotników nawet po 18 godzin na dobę! Zdarzało się, że musieli pracować w nocy, tylko przy świetle z pochodni. Przy tej budowie zginęło ponad 12 tysięcy osób. W roku 1945 most został uszkodzony przez amerykańskie bombardowanie. Z mostu drewnianego odbudowano go jako konstrukcję żelazną i tak podziwiamy go do dzisiaj.
Wybierając się w to miejsce, za niecałe 18 złotych możemy sobie zafundować przejazd kategorii SPECIAL, w który wliczone jest miejsce siedzące i napój.
Most ten został rozsławiony przez film „Most na rzece Kwai”. Opowiada o brytyjskich żołnierzach, ktorzy wzięci do niewoli przez Japończyków, mają zbudować most. Ich dowódca, pułkownik Nicholson, postanawia udowodnić wyższość moralną. Film jest największym komercyjnym sukcesem 1957 roku. Prasa ogólnie go chwali. Most na rzece Kwai otrzymał również liczne wyróżnienia, w tym osiem nominacji do Oscara w 1958 roku – zdobył siedem, w tym dla najlepszego filmu , najlepszego reżysera i najlepszego aktora dla Aleca Guinnessa.
W materiale poniżej oprócz zobaczenia najsłynniejszej ulicy w Bangkoku, niespotykanych przekąskach jakie można kupić i ich recenzji, opowiadamy o tym dlaczego warto w Tajlandii kupić garnitur. No i najważniejsze, pojawia się tam też relacja z właśnie tego sławnej “Kolei Śmierci”. Jeśli ciekawi Cię Tajlandia to koniecznie zobacz nasz film z wyprawy dookoła świata. Będzie to dla Ciebie przedsmak ichniej kultury.
Komentarz (0)