Leniwce, słodkie, piękne i pluszowe misie? Oczywiście, że nie! Te wspaniałe zwierzęta reprezentują dużo więcej, niż tylko swobodne zwisanie na drzewach. Ba! One na tych drzewach to nawet swobodnie nie zwisają, muszą się mocno trzymać stąd też budowa ich ciała, która opiewa w bardzo długie przednie kończyny, które są dwa razy dłuższe niż ich nogi. Gdyby człowiek miał tak długo utrzymać się na drzewie za pomocą ścisku w dłoniach, na pewno nie dałby rady. Leniwce nie wkładają siły w to, żeby utrzymać zgięcie w palcach. One wkładają siłę w to, żeby je wyprostować! Również ułożenie ich narządów wewnętrznych jest przystosowane do tego, aby mogły długo zwieszać się z gałęzi. Wszystko, żeby zwierzęta i ich organizmy mogły ze sobą idealnie współgrać.
Leniwce nie są wcale małymi zwierzętami. Mogą ważyć od 3 do nawet 10 kg. Wyróżniamy dwa podstawowe gatunki leniwców: te, których palce są zakończone dwoma palcami (Megalonychidae), oraz te, które mają trzy palce (Bradypodidae). Różni je nie tylko ilość paznokci, również masa ich ciała i pożywienie. Pierwszy z nich jest średnio 2 kilogramy cięższy, a to za sprawą diety. Żywi się w 40% białkiem płynącym z owadów, larw, również kwiatami, natomiast 60% stanowią liście drzew. Leniwiec o trzech palcach jest lżejszy, a jego dieta jest w 80% zdominowana przez liście. Dieta leniwców dominuje również częstotliwość ich wypróżniania się. Leniwce muszą chodzić do toalety zaledwie raz w tygodniu! Wówczas chodzą na ziemie i wybierają dogodne do tego miejsce. Lubią później w nie wracać kolejny i następny raz. To właściwie jedyny moment, w którym spotkamy na ziemi leniwca. Woli on raczej poruszać się ścieżką gałęzi drzew.
Leniwce są samotnikami. Młode zostają z matką do ok. 14 miesiąca życia, później matka decyduje o tym, żeby młode opuściło ją i jej ulubione miejsca. Tak! Leniwce mają swoje ulubione miejsca nie tylko na toaletę, również na drzewach możemy je spotkać często na tych samych gałęziach. Gdy młody leniwiec osiąga już wiek niezależności wówczas musi znaleźć swoje, inne niż matki, najlepsze gałęzie, na których chce żyć.
Powolne, i o słodkich mordeczkach… leniwce to wyjątkowe zwierzęta! Podczas spotkania z nimi człowiek już samoistnie się rozwesela i uśmiecha.
Komentarz (0)